Новини РЦ Джерело

Як мотивувати наркомана на реабілітацію

Як мотивувати наркомана на реабілітацію
Питання мотивації — є одним із найпроблемніших у сучасній психології, про нього багато написано та сказано, от і ми розбиратимемося в ньому, але з урахуванням тематики нашого сайту.

Так як, ця стаття більшою мірою розрахована на аудиторію людей, у сім'ях яких існує проблема з наркоманією або алкоголізмом, то ми ще трохи поговоримо про співзалежність і про те, навіщо вживають наркотики.

Як змусити наркомана лікуватись. Пара слів про мотивацію.
Отже, будь-яка поведінка людини, у тому числі і спосіб життя наркомана, обумовлена ​​двома найголовнішими мотивами:
  • Прагнення отримати задоволення (дії, що приносять приємні відчуття та почуття)
  • Прагнення уникнути відповідальності (дії, що дозволяють уникнути неприємних відчуттів і почуттів).
Виявити мотив досить просто, якщо чесно самому собі відповісти на запитання «Навіщо?», Причому отримавши відповідь, можна ще раз себе запитати а це «Навіщо?» і так кілька разів. Слід зазначити, що саме питання «Навіщо?» , а не «Чому?», оскільки після «Чому?» швидше за все, ви почуєте виправдання поведінки, а чи не його мотивацію. Відповідаючи на запитання «Навіщо?», Ви зможете відзначити, що відповіді відрізнятимуться за вектором напряму. Одні будуть спрямовані на рух "К" стимулу - "працюю, щоб стати успішним!" , інші будуть направлені "Від" нього - "працюю, щоб не померти від голоду", таким чином ми отримуємо ще й:
  • мотивацію » До » чогось
  • мотивацію «Від» чогось
Якщо звернутися до статті Як припинити вживати наркотики або навіщо їх вживають?

і подивитися на малюнки (пірамідки), то можна виявити, що питання «Навіщо?» пов'язує нашу поведінку та цінності, тобто мотивація – це прагнення реалізувати наші цінності, які теж мають свою структуру та ієрархію (піраміда Маслоу),

Це має велике значення у питанні мотивації людини, яка вживає наркотики, Ви запитаєте чому? - Давайте розбиратися разом.
Отже, перед вами графічна модель цінностей людини, де працює правило пріоритету нижнього рівня над вищим.

І, якщо нижчий рівень незадоволений, то людина не переходить до верхнього.

Що роблять наркотики із людиною?
Сам по собі наркотик, як правило, є стимулятором виділення гормонів щастя та задоволення в організмі людини і, таким чином, штучно створює відчуття ейфорії, тобто «реалізує» відразу обидва головні мотиви — «Отримати задоволення» та «Уникнути відповідальності». У стані сп'яніння все бачитися в «рожевому кольорі» проблеми начебто зникають, людині здається, що життя вдалося, все добре, нічого не треба міняти. Несвідомий механізм, що виводить людство на вершину еволюції, робить збій під впливом хімічної речовини мінімум витрат, а результат максимальний!

Цей метод миттєво фіксується мозком і цей досвід досягнення блаженства розцінюється як вдалий і ефективний. А щоб його підтримати формується система переконань, що підтримує таку поведінку, виправдання свого вживання, ми назвемо її «Наркоманською воронкою», вибратися з неї дуже не просто! Це вир, який втягує людину у вживання все глибше і глибше з кожним разом. А коли наркотик від регулярного вживання ставати ще й складовою обміну речовин, частиною гомеостазу, то пріоритет потреб у ньому виходить на перші позиції!

Дуже характерний приклад, якщо голодному наркоману запропонувати на вибір щось одне з їжі або дози, швидше за все він вибере наркотики!

Саме тому так важко буває знайти причину (мотивацію), через яку наркоман захоче відмовитися від вживання. Навіть якщо у розмові з такою людиною вказувати на явні втрати у житті, здоров'ї, відносинах, достатку тощо. це не спрацьовує.

То що робити? Як змусити наркомана пройти реабілітацію?
Найкращим способом вирішити це питання, звичайно, буде скористатися допомогою фахівця психолога, який має достатній досвід у роботі із залежними людьми. Полягає така допомога у консультаціях родичів наркомана чи алкоголіка щодо вибудовування загальної стратегії поведінки у відносинах із залежним у сім'ї. Мета стратегії — створити умови навколо наркомана, які стануть не вигідними для нього і впливати тут припадати на нижньому рівні піраміди Маслоу.
Виставляти жорсткі та чіткі межі, позбавляти безкоштовних приємних бонусів, таких як дах батьківського будинку над головою, їжа, гроші тощо. Потрібно припинити підтримувати його ілюзію про те, що «все добре», зіштовхнути обличчям з реальністю! Потрібно що людина не тільки розуміла, що її вживання дає їй відчуття комфорту, але воно з кожним разом змушує його втрачати повагу, любов, тепле ставлення до неї і навіть дах над головою і їжу!

Це дуже не простий шлях, як правило, співзалежні родичі наркоманів і алкоголіків, одержимі страхом за життя їхнього близького, і роблять помилки, і тим самим, того не бажаючи, продовжують їм вживання! Прагнучи допомогти синові чи дочці, звалюючи на свої плечі їхні побутові питання, вирішення проблем із законом, освітою, роботою тощо. самі родичі сприяють тому, щоб сам наркоман перебував в ілюзіях про своє «благополуччя».

А діяти необхідно якраз навпаки, потрібно створити конфлікт між способом отримати задоволення — вживанням та рештою всіх цінностей! І я повторюся, аж до відмови в їжі та даху над головою, оскільки голод – (потреба – безпека) а задоволення – (потреба – комфорт) і безпека тут домінує, тільки не під час абстиненції – «голоду до наркотику», пам'ятайте, так? — «..якщо я не вколюсь, то помру прямо ось тут..» — ще один прийом «наркоманської вирви» переконання-брехня! Але вони в це вірять, бо це вигідно вжитку.