Безкоштовна консультація
зміни життя вже зараз
ПРОГРАММА
РЕАБІЛІТАЦІЇ
|Ми надаємо допомогу наркозалежним.

|Концепція наркозалежностів:

Говорити про допомогу та реабілітацію наркозалежних поза контекстом теорії особистості та теорії залежності марно.
Іншими словами, спочатку необхідно точно визначитися:
а) кому допомагаємо і б) у чому проблема. І лише після відповіді на ці ключові питання можна поставити наступне: що робити?

У роботі ми спираємося на такі концептуальні установки:

1. Наркозалежність – це розлад особистості.

2. Вживання ХАР (хімічно активних речовин, що викликають зміну стану свідомості) не є первинним. Це наслідок розладу особистості, спричиненого не органічними (фізіологічними чи психічними), а психологічними причинами.

3. Оскільки існує безліч різних визначень і теорій особистості людини, щоб уникнути розбіжностей і різночитань, ми вибрали таку: Особистість людини умовно складається з 5 основних компонентів. Це тіло, розум, духовність, емоційність та система взаємин.

4. Розлад особистості у тому, що це частини особистості зазнають злоякісні зміни.
А саме: Тіло постійно піддається інтоксикації. Екстремальна поведінка та ризиковий секс, погане харчування та недотримання елементарних правил гігієни, переохолодження, побої та травми призводять до хвороб. Оскільки наркотики пригнічують симптоми хвороб, наркозалежний хворіє безсимптомно, поступово обростаючи величезною кількістю небезпечних інфекцій та хронічних захворювань.
Розум наркозалежного перестає виконувати свою основну функцію: він перестає захищати життя як найважливішу цінність. Оскільки місце пріоритетної цінності займає вживання ХАВ, то й розум переорієнтовується на обслуговування та захист цієї найголовнішої цінності. (Тому наркозалежність ще називають хворобою втрати здорового глузду).

Розум наркозалежного перестає виконувати свою основну функцію: він перестає захищати життя як найважливішу цінність. Оскільки місце пріоритетної цінності займає вживання ХАВ, то й розум переорієнтовується на обслуговування та захист цієї найголовнішої цінності. (Тому наркозалежність ще називають хворобою втрати здорового глузду).
Духовну частину особистості наркозалежного також деформовано.
Ми маємо на увазі не релігійне значення цього терміна, йдеться про систему цінностей: життя, Бог, любов і дружба, сім'я, діти, робота, престиж, повага – все це начебто присутнє в системі цінностей наркозалежного, все начебто у всіх людей . АЛЕ! На першому місці в системі цінностей наркомана стоїть задоволення, за ним йде безвідповідальність, і тільки після цих двох надцінностей розташовуються всі інші. (Ще одна назва наркозалежності – це хвороба системи цінностей).

Емоційність наркозалежного спотворена. Почуття пригнічені, нівельовані, погано диференціюються, більшість наркоманів страждають на повну олекситимію (нездатністю розпізнавати і називати свої почуття).

Система взаємин деформована. Порушено емоційний взаємообмін із близькими (батьки, сиблінги, діти). Здорові соціальні зв'язки розірвані чи сформовані. Нема елементарних соціальних навичок. Рівень соціальної компетенції приблизно на рівні дитини молодшого шкільного віку. Людина за паспортом доросла, а у реальному житті не вміє ні працювати, ні відпочивати, ні вчитися. Він живе у паралельній реальності вуличної субкультури, де «роботою» називають крадіжку, де діти та сім'ї є лише статусною ширмою.
Особистість формується до 6-ти років. Це означає, що це основні особливості (тілесні, інтелектуальні, характерологічні, способи емоційного реагування різні життєві ситуації, способи спілкування та інші компоненти) саме цієї людини вже склалися. АЛЕ! Тільки у вигляді потенцій, нахилів, схильностей. Іншими словами, якщо уявити схематично особистість 6-річної людини, то це буде такий собі «пиріг», який протягом усього наступного життя зовсім не буде «з'їдений» весь. Лише частина, невелика «скибочка» від цього «пирога» буде задіяна людиною протягом усього її подальшого життя.

Те, які саме компоненти особистості отримають розвиток, залежить, звичайно ж, не лише від особистого вибору людини. До певного часу (приблизно до періоду юності – ранньої дорослості) «спусковим механізмом» є зовсім не усвідомлений вибір під керівництвом здорового глузду. Розвиваються ті компоненти особистості, які затребувані умовами існування дитини та забезпечують максимум комфорту та безпеки у його середовищі проживання (сім'я, школа, вулиця, власний внутрішній світ).

Однак горезвісна «скибочка» — аж ніяк не вирок! Надалі людина має можливість розвиватися, тобто, з одного боку, «нарізати» від власного «пирога» за власним бажанням і розумінням, з іншого боку, будь-якої миті перестати «жувати» те, що перестало приносити користь або виявилося « неїстівним».

Як і інші компоненти особистості людини, схильність до залежності формується до 6 років. Причинами є в жодному разі генетичні особливості, гена залежності в генотипі людини немає. Проте спадковий чинник існує. Дитина успадковує залежність у вигляді сімейних сценаріїв поведінки.
Наприклад, мати демонструє неповагу, нелюбов і зневагу до батька, що п'є, стосунки між батьками зводяться до скандалів і претензій, вдома перебувати неприємно, а часом і небезпечно. Але от батько допивається до стану повної безпорадності, або білої гарячки, або приходить у крові після п'яної бійки.

І миттєво мати «нагороджує» його за таку поведінку: його роздягають, миють, укладають, лікують, усі метушаться, запрошуються лікарі… Головне, ніхто не кричить і всі люблять, дбають! Дитяча свідомість робить висновок: щоб мене любили і дбали, мені слід вживати (не важливо що!) і потрапити в біду через це.

Ще одне з основних складових залежності – відсутність духовності, тобто. виразної системи цінностей. Усі без винятку люди з вираженою залежністю – це люди, не здатні чітко диференціювати, що головне в житті, а що другорядне. Їхня система цінностей коливається, «плаває», перемикається то туди, то сюди. Природно, це чудовий ґрунт для проблем. Наркотик, чи алкоголь, чи гра з радістю заповнять вакуум.

А далі – розвиток проблеми, її розростання до повного поглинання особистості. Залежність поневолює людину за рахунок простого але ефективного прийому: вона позбавляє здатності тримати удар. Залежний – це людина, імунітет до стресу в якого з комплексу особистісних особливостей і знижений. Перекладаючи щоразу вирішення своїх емоційних проблем на наркотик (або інший предмет залежності), людина стає боягузом і слабаком, втрачає емоційний зв'язок з життям, перетворюється на інваліда, який без «милиць» не те що йти по життю, до туалету дійти не в стані.
Подолати свою залежність - не зцілитися, але одужувати можливо, якщо:
усвідомити свою проблему (визнати собі: я – наркоман);
прийняти він за неї відповідальність (відмовитися від ролі жертви);
усвідомлено формувати свою систему цінностей (коли є якась життєва цінність, яка для тебе більш значуща, то на цьому можна будувати вихід із залежності); розвиватись, використовуючи конструктивні потенції своєї особистості;
навчитися «тримати удар», долати життєві труднощі та проблеми (стати переможцем).
Здійснити подібне людина може лише сама, але сама, тобто поодинці, він упоратися не зможе. Йому необхідне цілюще середовище, тобто терапевтична спільнота, що складається з людей, об'єднаних спільною метою: усвідомлюючи невиліковність залежності, навчитися жити тверезо, успішно, щасливо.

ІІ. Хто може допомогти: Медики, психологи, освітяни, церква.
Програма реабілітації складається із трьох основних частин:
Медична допомога у перший період (подолання синдрому відміни, що супроводжується важкими фізичними станами, психозами, безсонням) та подальше лікування інфекцій та хронічних захворювань, набутих внаслідок способу життя, пов'язаного із вживанням ХАВ.
Реабілітація наркозалежних (другий період). Це перші кроки щодо відновлення зруйнованої особистості по всіх 5-ти складових особистості. (Це та робота, яку реабілітант виконує, проходячи І та ІІ фази програми реабілітації наркоманів «Джерело»).

Ресоціалізація наркозалежних (третій період). Це повернення особистості до здорового, соціально активного життя. (Це ІІІ та ІV фази програми «Джерело»).
ІІІ. Хто може займатися наданням допомоги наркозалежним (які організації):
Державні медичні заклади та приватні клініки - І період одужання.
Державні та не державні (ГО, БФ, приватні, створені церквою) центри ресоціалізації – ІІ та ІІІ періоди.
IV. Штатні нормативи
У центрах реабілітації наркозалежної молоді мають працювати кваліфіковані фахівці: психологи, педагоги, соціальні працівники, які надають психологічну допомогу наркозалежним.
Перевагу слід віддавати тим професіоналам, які в минулому мають особистий досвід залежності або співзалежності та чистоту не менше 2,5 років.
Також необхідно залучати спортивних тренерів, викладачів різних творчих дисциплін, волонтерів з числа одужуючих залежних і співзалежних, студентів медиків, психологів, педагогів.
V. Анонімність та конфіденційність як обов'язкова умова
Оскільки в нашому менталітеті наркозалежність суспільством сприймається як порок і всіляко ганьбиться, анонімність є неодмінною умовою наркологічної допомоги.
Сьогодні тисячі молодих людей буквально «вмирають від страху», тому що вони та їхні сім'ї бояться розголосу, ганьби, тавра на все життя. Щоб люди йшли по допомогу, необхідно виключити всілякі «постановки на облік», у т.ч. та державними клініками та службами. Виняток мають становити лише ситуації, пов'язані з кримінальними злочинами на ґрунті наркоманії.
VI. Презентація діючої ефективної програми реабілітації та ресоціалізації
На базі нашої організації вже 7 років працює центр реабілітації наркозалежної молоді «Джерело». За цей час 39 осіб стали випускниками, при цьому жоден випускник не зірвався, усі живуть повноцінним успішним життям, працюють, будують сім'ї, народжують дітей. Ще 43 особи проходять програму.
Коли постало питання про відсоток успішності нашої програми, ми надійшли так. Взяли довільно групові фотографії різних періодів роботи центру і порахували, скільки хлопців і скільки на сьогодні живуть тверезо. Вийшло 60%. Прошу зауважити, це не кількість людей, які пройшли через програму. Ця кількість реально стійка тверезих людей! Цифра вразила нас самих, адже сьогодні це неймовірно високий результат. Ми робили контрольні вибірки кілька разів, і щоразу ця цифра залишалася незмінною. Тож ми можемо говорити про дуже ефективну програму реабілітації наркозалежних.
VI. Презентація діючої ефективної програми реабілітації та ресоціалізації
На базі нашої організації вже 7 років працює центр реабілітації наркозалежної молоді «Джерело». За цей час 39 осіб стали випускниками, при цьому жоден випускник не зірвався, усі живуть повноцінним успішним життям, працюють, будують сім'ї, народжують дітей. Ще 43 особи проходять програму.
Коли постало питання про відсоток успішності нашої програми, ми надійшли так. Взяли довільно групові фотографії різних періодів роботи центру і порахували, скільки хлопців і скільки на сьогодні живуть тверезо. Вийшло 60%. Прошу зауважити, це не кількість людей, які пройшли через програму. Ця кількість реально стійка тверезих людей! Цифра вразила нас самих, адже сьогодні це неймовірно високий результат. Ми робили контрольні вибірки кілька разів, і щоразу ця цифра залишалася незмінною. Тож ми можемо говорити про дуже ефективну програму реабілітації наркозалежних.

|Програма реабілітації та ресоціалізації наркозалежної молоді «Джерело»:

Центр ресоціалізації наркозалежної молоді “Джерело” – це терапевтична спільнота, яка живе за спеціальною програмою одужання від хімічної залежності.

Ця психолого-педагогічна програма створена фахівцями на основі багаторічного успішного досвіду допомоги людям, які побували у лапах залежності. Основні положення програми не суперечать існуючим в Україні нормативам.

Програма спрямована на відновлення особистості людини, її соціалізацію та повернення навичок природного отримання задоволення.

Це довгострокова (від 1 до 1,5 років) стаціонарна програма, розрахована на молоді у віці 15 – 30 років, які тривалий час вживали наркотики. Програма розрахована на одночасне перебування у Центрі 20 – 25 учасників.

Учасники програми мешкають у Будинку, де немає охорони, немає замків. Вони можуть вийти і піти будь-якої миті. Але ніхто не йде, тому що їх поєднує Ідея: вони хочуть Жити. Кожен із них почувається господарем у цьому Будинку.

Чистота Будинку – це їхня особиста честь та їхній власний шанс. Можна обдурити будь-яку охорону, але ніколи таких як сам наркоманів. У цьому Будинку неможливе вживання наркотиків чи алкоголю. Звичайна ситуація подвійного дна, коли паралельно існують дві програми: програма, яку веде персонал і програма, яку ведуть клієнти, коли персоналу поруч немає, тут неможлива.

Програма не має фіксованих термінів, але є індивідуальний план та чіткі умови переходу з фази на фазу. Переходячи з фази на фазу, учасник програми проходить повну реабілітацію та соціальну адаптацію, ефективність якої оцінюється за відповідністю трьом основним критеріям:

1. Випускник програми не вживає наркотики та алкоголь.
2. Випускник програми має постійне місце роботи чи навчання.
3. Випускник програми підтримує добрі стосунки зі своєю сім'єю.

Персонал Центру реабілітації наркозалежних складається здебільшого з людей, які мають власний досвід одужання від хімічної залежності, спеціальну освіту та мають термін хімічної чистоти не менше двох з половиною років.
Ціль програми
Програма ЦРНМ “Джерело” створена для надання допомоги у ресоціалазації молодим людям 15 – 30 років, які страждають на хімічну залежність. Це означає, що ми розглядаємо хімічну чистоту (тверезість) лише як перший крок, як спосіб повернути собі своє життя, а не як остаточну мету. Метою програми є повне повернення до здорового, відповідального, соціально повноцінного та успішного життя.

Для досягнення цієї мети програмою передбачено вирішення наступних завдань:

Завдання програми
- Допомогти учасникам ресоціалізаційного процесу у чесному усвідомленні та переосмисленні своєї проблеми.

- Допомогти учасникам програми у подоланні проблем, що призвели до залежності або сформувалися під впливом хвороби за час активного вживання хімічно-активних речовин.

- Допомогти змінити руйнівні моделі поведінки, мислення, взаємовідносин, емоційного реагування, які можуть спровокувати повернення до вживання.

- Допомогти в усвідомленні власної дорослості, формуванні дорослої поведінки та відповідального ставлення до життя.

- Навчити їх формувати цілі, будувати плани та втілювати їх у життя.

- Допомогти сформувати стійкі конструктивні звички у повсякденному житті.
- Надати можливість учасникам програми сформувати систему здорових соціальних цінностей.

- Допомогти сформувати вміння та навички, необхідні для суспільно-корисної активності.

Структура програми
Програма умовно розбита на 5 основних фаз. Перехід із фази на фазу, учасник проходить повну реабілітацію та соціальну адаптацію.

Фаза Орієнтації
Тривалість цієї фази не перевищує одного календарного місяця. За цей час людина знайомиться з програмою і остаточно визначається, наскільки потрібна їй ця програма і наскільки серйозно вона готова діяти заради повернення собі влади над власним життям.

1 фаза ”Очищення”
Тривалість цієї фази становить від 2 до 4 місяців. Завдання цього періоду – згадати і пережити весь негативний досвід свого колишнього життя: образи, зради, злочини. З метою очиститися від хибних цінностей, уявлень, образів, "якорів", пов'язаних зі світом наркотиків, необхідно по-новому, тверезо пережити і пробачити собі і своїм близьким весь жах і весь бруд, якими наповнені взаємини чинного наркомана (алкоголіка).

Однак "очиститися" - не означає "забути". Той, хто забуде своє минуле, неминуче приречений знову повторити його. Пам'ять про пекло вживання не раз стане на захист тверезого способу життя в майбутньому.

|Зразок індивідуального план для позбавлення залежності:

Залежність
 • Якоря (методи переякорення).
 • Канатні стани.
 • Негативні картинки.
 • Наркоманські програми.
 • Наркоманські міфи, стереотипи, поняття, розподіл людей - Кримінал, спосіб життя, споживче ставлення до людей - таблиця залежності, періоди вживання. Висновок
 • Підготовка до духовної біографії (події).
 • Що таке свобода?
Відносини із сім'єю
 • Стосунки з мамою.
 • Відносини з татом.
 • Брат, сестра.
 • Чоловік дружина.
 • Діти.
Відносини із чоловіками
 • Розподіл, штампи.
 • Дружба, побудова нових взаємин.
Відносини із жінками
 • Розподіл, штампи.
 • Дружба, побудова нових взаємин.
Вміння вирішувати конфлікти
Повага - Міркування (екзистенційні) як раніше, на даному етапі, на майбутнє;

Довіра - міркування (екзистенційні) як раніше, на даному етапі, на майбутнє;

Дружба - Міркування (екзистенційні) як раніше, на даному етапі, на майбутнє.
Асертивність
Страхи
Образи
Вина
Зарозумілість, гординя
Відповідальність
 • Міркування (екзистенційні).
 • Альтернатива вина.
 • Як впливає одужання (= дорослішання).
Творчий блок
Позиція у будинку
Особистий проект
Звіт за 1 фазу
2 фаза: "Хто я?"
Ця фаза триває до 5 місяців. Завдання цього періоду - заново побудувати себе. Визначити свої цінності, засади.
Відповісти на основні духовні питання: "Хто я?", "Заради чого я живу?", "Який я чоловік (яка я жінка)?", "Ким я хочу бути?", "Яким я хочу бути?", "Чого я чекаю від життя, від себе, від близьких?

|Зразок приблизного індивідуального плану:

Залежність
 • Провісники прояву залежності (наркоманські програми, канати тощо).
 • Програми успішності (профілактика негативних станів).
 • Напрацювання позитивних картинок, позитивне якоріння, зміна станів «по клацанню- залежний в одному – залежний у всьому, (прояви інших видів залежності) відстежувати сценарії – ланцюжки роботи інших залежностей (історії зривів у минулому житті та прояві інших залежностей у Будинку: нав'язливі думки про секс, їжу, співзалежності).
 • Напрацювання стійкої негативної позиції стосовно наркотиків.
 • Підготовка до Духовної біографії (події).
Відносини із із сім'єю
 • Побудова нових відносин із мамою.
 • Побудова нових відносин із татом.

Відносини із чоловіками

 • Вміння підкорятися.
 • Вміння керувати.
 • Конкуренція.
 • Дружба, побудова нових взаємин.
Відносини із жінками
 • Вміння підкорятися.
 • Вміння керувати.
 • Конкуренція.
 • Дружба, побудова нових взаємин.
Хто я?
 • Хто такий чоловік \ жінка? Есе, порівняння із собою.
 • Який \ я чоловік \ жінка?
 • Мої недоліки, комплекси – пошук альтернатив, прийняття себе.
 • Негативні переконання; заміна на позитивні.
 • Мої сильні якості.
 • Любов до себе.
 • Вміння ставити та досягати мети.
 • Напрацювання внутрішнього стрижня, подолання себе - мої цінності (напрацювання нових тверезих життєвих цінностей).
 • Танець субособистостей.
 • Інтеграція конфліктуючих елементів особистості.
 • Мої межі особистості.
1. Друг/колега/член сім'ї.
2. Вміння відстоювати свої межі та поважати межі іншого;
 • Можливості \ здібності \ ресурси.
 • Реальні межі можливостей, прийняття та відповідальність; робота з перфекціоналізмом/самоприниженням.
Лідерство, робота у команді/ чергування
 • Хто такий лідер?
 • Який я лідер?
 • Вміння підкорятися, керувати.
 • Конкуренція.
 • Вміння працювати з критикою.
 • Вміння тримати удар \ вихід із Кризових ситуацій.
 • Самодостатність.
 • Відповідальність.
 • Вміння виходити за власні межі;
 • Молодший брат.
Конфліктологія
Літературний залік
Генератор нової поведінки
Особистий проект
Звіт за 2 фази
3 фаза: "Я і Світ"
Тривалість цієї фази становить 3 місяців. Завдання цього періоду – наново вибудувати свої стосунки з рідними, друзями, коханими, з державою, зі світом загалом.
Як влаштуватися на роботу? Як порозумітися з людьми? Як заробляти гроші? Як працювати у команді та бути лідером? Відповісти на ці та багато інших питань, які неминуче виникатимуть у подальшому житті, має навчитися учасник програми за час проходження третьої фази.

|Зразок приблизного індивідуального плану:

Залежність
 • Напрацювання негативної позиції до наркотиків поза Будинком.
 • Прояви залежності поза Будинком (якоря, канати тощо).
 • Зміна станів у соціумі.
 • Напрацювання нових моделей поведінки.
 • Ставлення до грошей.
 • Страхи.
 • Підготовка до Духовної біографії (події).
 • Що таке свобода?
Взаємини із сім'єю
 • Мама - вільне спілкування, побудова нових відносин.
 • Тато - вільне спілкування, побудова нових відносин.
Ставлення із чоловіками
 • Робочі відносини.
 • Дружба.
 • Турбота та віддача молодшим, особистий приклад.
 • Комунікації поза домом.
Стосунки із жінками
 • Робочі відносини.
 • Дружба.
 • Турбота та віддача молодшим; Комунікабельність поза Будинком.
Планування та організація заходів

Ведення груп та процесів


 • Позитивне лідерство.
 • Підстроювання та ведення.
 • Зміна станів.
 • Ммотивація та організація людей.
 • Комунікабельність.
 • Ведення груп.
 • Особистісне зростання молодших учасників програми.
 • Відповідальність за людей \ виїзди.
 • Вміння правильно критикувати.
 • Вланування роботи Будинку.
 • Вміння розповісти про Програму.
 • Зустріч гостей.
Головне експедиторство
 • Спадкоємність.
 • Відповідальність.
 • Управління організація групи людей.
 • Складні комунікації.
 • Особистісне зростання Будинку.
Хобі, тверезий відпочинок
Творчий залік
Духовна біографія
Перші вихідні поза домом
Постановка цілей на найближче майбутнє
Особистий проект
Звіт за 3 фази
4 фаза: "Інтеграція"
Учасник програми на четвертій фазі може працювати або навчатися у місті та жити у Будинку, або працювати у Домі та жити у місті.
Завдання цього періоду – навчитися жити та діяти у реальному світі, продовжуючи отримувати допомогу та підтримку Будинку.

|Зразок приблизного індивідуального плану:

Залежність
 • Контроль залежності у соціумі (сценарії, стану, небезпеки тощо).
 • Успішний спосіб життя.
 • Освіта, навчання.
Відносини батьків-дітей у сім'ї
Чоловічі відносини
Працевлаштування
Допомога будинку
Планування цілей найближчим часом
Особистий проект
Випускний
Зустрічі випускників
Закінчення програми означає лікування (див. розділ «Одужання»). Одужання продовжується протягом усього життя. Для успішного подальшого життя без рецидивів (зривів) випускнику необхідно й надалі підтримувати зв'язок із терапевтичною спільнотою.

Програмою передбачено регулярні щотижневі зустрічі у скайпі випускників, на яких вони можуть отримувати терапевтичну підтримку групи у вирішенні поточних життєвих проблем, ділитися досвідом побудови нового життя, пишатися своїми успіхами та перемогами.

Для випускників програми також рекомендовано відвідувати групи самодопомоги «Анонімні Наркомани» та «Анонімні Алкоголики» за місцем проживання.

Терапевтичні засоби, що використовуються у програмі реабілітації та ресоціалізації:
Для досягнення мети та виконання завдань програми використовується весь арсенал сучасних терапевтичних засобів корекції особистості.
Програма складається з наступних терапевтичних блоків:

Психологія:
Групова та індивідуальна психотерапія, психологічне консультування, консультування “рівний-рівному”, тренінги.
Використовуються психологічні методики: гештальт-терапія, психодинамічна, екзистенційна, арт – терапія, психодрама, кінезотерапія, прийоми нейро – лінгвістичного програмування.
Цілі цього блоку: Усвідомлення того, як працює залежність. Кропотлива щоденна робота щодо повернення собі здатності жити усвідомлено та відповідально.

Робота проводиться як з учасниками програми, так і обов'язково з членами їхніх сімей.
Творчість:
Тренінг акторської майстерності.
Мета - досягнення гармонії особистості через вільне вираження почуттів, всіх граней свого "Я".

Сценічне мовлення, вокал, риторика.
Мета – навчитися адекватно висловлювати свої думки та почуття, оволодіти необхідними для цього навичками та вміннями.

Пластика, танець.
Мета – навчитися відчувати своє тіло, красиво рухатись, впевнено триматися. Знайти чи повернути собі природне задоволення від свого тіла, голосу, манер, творчості.

Хенд мейд.
Мета - самовираження, розвиток художнього смаку, отримання задоволення від можливості піклуватися про своє помешкання, про близьких. Розширення своїх можливостей у повсякденному житті.
Освіта, самоосвіта:
Освіта – це ключі свободи. Не до тієї, в гонитві за якою втратили колись себе, а до справжньої свободи – свободи бути тим, ким хочу бути самим собою, справжнім, переможцем і успішною людиною.
Заповнення прогалин у шкільній освіті. Комп'ютер, Інтернет. Духовна освіта. Основи менеджменту.
Мета цього блоку - повернути собі (або набути) навички вчення. Крім того, знання мов, комп'ютера та основ управління дають непогані шанси знайти хорошу роботу чи розпочати свою справу.

Трудова та соціальна діяльність:
Всю роботу у Будинку учасники програми виконують самі. Миють, прають, прибирають у Будинку та у дворі, готують їжу. Самостійно доглядати за собою та своїм житлом необхідно для формування звичок та навичок самостійного та відповідального життя, шанобливого ставлення до домашньої праці. Необхідність «працювати руками» також є одним із видів соціальної терапії для людей, які самі говорять про себе, що в колишньому житті «нічого важчого за шприц в руках не тримали».
Соціальна активність:
Також неодмінна умова одужання. Адже людина не може бути вільною від соціуму, можна або протистояти суспільству, як це було під час вживання, або стати дієвим його членом. Тому програмою передбачено роботу з профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі, консультування за принципом “рівний – рівному”, інформаційно – просвітницькі заходи для фахівців (педагогів, медиків, представників правоохоронних органів), участь у громадських заходах (акціях, фестивалях, спортивних змаганнях).

Фізична культура та спорт:
Обов'язкова щоденна ранкова зарядка, футбол, регулярні тренування з карате, гімнастика У-Шу.
Обливання холодною водою та купання в лимані протягом усього року (це – за бажанням).
Мета цього блоку – набути навичок здорового способу життя, навчитися поважати, а не шкодувати, своє тіло.
 • Відчути задоволення від досягнень.
 • Загартувати свій дух і тіло.
 • Навчитися відпочивати тверезо.
 • І, звісно, ​​відновити втрачене здоров'я.
Адже більшість хлопців, прийшовши до Будинку, не в змозі навіть відтиснутись від статі. Їхні тіла зруйновані. А відновлення тіла, як і відновлення душі, потребує щоденних послідовних зусиль.
|Подібні матеріали.
Залиште заявку вже зараз та змініть своє життя та життя своїх рідних
Залиште заявку вже зараз та змініть своє життя та життя своїх рідних