586 просмотров

МЕТАДОН — ЛІКИ ЧИ НАРКОТИК?

метадонМедики сперечаються з приводу метадону. Що це — ліки для наркоманів чи наркотик?
Кілька років поспіль у країні практикують так звану замісну підтримувальну терапію для наркозалежних. Однак і медики, і самі хворі досі сперечаються, з приводу цього.

Метою ухвалу закону про застосування замісної терапії є профілактика ВІЛ та СНІДу. Проте його противники вважають, що переведення наркоманів з ін’єкційних наркотиків на метадон не зупиняє СНІД. Метадон — це наркотичний препарат, який має дуже велику потенцію до звикання.

У реабілітаційних центрах вважають, що лікувати наркоманів наркотиками безглуздо.

«У нашому Мінздроровя приписали до цього наркотику назву «гідлохлорид» і він став лікарським препаратом. Може бути, невдовзі припишуть до горілки «гідрохлорид», і вона стане лікарським препаратом для лікування алкоголіків», — каже з неприхованим сарказмом керівник Центру ресоціалізації наркозалежної молоді Павло Казарьян.

Основним аргументом проти замісної терапії є те, що наркомани втрачають сенс шукати інші шляхи виходу з проблеми.

Одначе більш оптимістично налагоджені фахівці вважають, що метадон із рук лікаря — хоч якийсь, але контроль за наркоманією.

Багато людей, що мали проблеми з наркотиками нині вилікувалися завдяки замісній терапії.

За словами лікаря кабінету замісної терапії Антона Нікульникова, більшість з пацієнтів таки приходить лікуватися. Хоча і визнає, що дехто намагається просто дістати дармовий наркотик, але критерії для призначення заміни досить суворі.

«Це вживання тільки ін’єкційних опіатів, це неодноразові спроби лікування тільки в реабілітаційних центрах, а також детоксикаційних клініках», — пояснює він.

Лише якщо ці методи були невдалими, призначається замісна підтримувальна терапія. Якщо ж пацієнт ніколи і не намагався лікуватись, йому запропонують спершу спробувати альтернативні шляхи, і тільки потому звертатися до замісної терапії.

Додамо, що за даними МОЗ нині в Україні замісну підтримувальну терапію дістають 4 тисячі пацієнтів. Мало не половина з них — ВІЛ-інфіковані: 19% — хворі на СНІД, 50% — хворі на вірусний гепатит В і С, 15% — на туберкульоз.

Терапія або наркотик на дурняк? Дивіться у сюжеті ТСН.

Источник: ТСН